Záchvat dny

Dna je nerozlučně spojena s velmi nepříjemné недомоганием, to je útok nemoci. Jak to probíhá? Jak se s ním vyrovnat? Lze ji předejít?

Záchvat dny

U více než 50% případů kyselina močová vypadne v sedimentu poprvé v kloubu, spojující mýtinu, to je palec nohy s śródstopiem (rybník śródstopno-paliczkowy), výsledkem je ostrý, bolestivý záchvat dny, zvané dna. U žen, dna se projevuje nejčastěji v podobě bolesti kloubů prstů na rukou.

Mezi prvními припадками dny se stávají, obvykle poměrně dlouhá – od 6 měsíců doroku a někdy i za několik let. V souvislosti s tím se často stane, že pacient je zcela zapomenou na svoji diagnózu, že přeruší léčbu, což vede dříve nebo později opět přijde do loupeže.

Co se děje při припадка dny?

Akutní záchvat, obvykle dochází v noci, začíná otok a zarudnutí postiženého kloubu, které je doprovázeno silnými bolestmi. Rybník může tak bolet, že i váha listy nesnesitelné. Barva kloubu żywoczerwona nebo modravě, a kůže na něm je napjatá a lesklá.

Neléčí záchvat může trvat 2 týdny. Při použití vhodných léčivých prostředků a zajistit pacientovi klid nemoci mohou ustoupit za několik dní. Pokud se neléčí, nemoc postupuje, a bolestivá záchvaty se vyskytují stále častěji a častěji. Léčba v případě tohoto onemocnění, je to určitě, takže není odwlekajmy návštěvě lékaře.

Pomoc během a po vloupání

Je velmi důležité brát nemocný dostatek tekutin nejméně 2,5litru denně ve formě:

  • minerální vody
  • zředěné džusy ovocné a zeleninové
  • bylinné čaje a ovocné
  • káva zrno

Věnujte pozornost odvar rosołowy, který obsahuje zejména hodně tel purinů! Je dobře snášena, jsou rosoły vegetariánské pokrmy, které obsahují sóji a extraktu z kvasnic.

Správné výživy během akutní útoky

Během akutního припадка dny nemocný musí samozřejmě brát příslušné léky, jakož i konzumovat potraviny, obsahující ne více než 300 mg kyseliny močové v den a pít hodně tekutin (minimálně 2,5 litru denně)

Pokud jste dnę, pak byste měli vědět

Pro akutní припадка dna dochází často po požití hojné jídlo s velkým množstvím masa a(nebo) po požití nadměrného množství alkoholu. Také nízkokalorický dieta, hladovění nebo přestat užívat léky používané při dlouhodobém léčení dny, mohou způsobit припадок nemoci.

Pokud je koncentrace kyseliny močové v séru je 9-10 mg/ml, je třeba počítat smožností vzniku akutní припадка dny.

Povolené hodnoty hladiny kyseliny močové v séru

Ženy: do 5,5 mg/100 ml
Muži: do 6,4 mg/100 ml
Hyperurikemie: nad 6,4 mg/100 ml

Zdroj: Správné a chutné jídlo s dnou, Nakladatelství Lékařské PZWL

Přečtěte si více o dnou dozvíte v článcích:
Dna
Život ze dna dnu
Dna a purinů a kyseliny močové

Susan Hill

Nejnovější články: