Zakázané ovoce

Tabuizovaná témata existují v každé kultuře, v každé společnosti. Tajemné a zakázané, a zároveň nebezpečné, ale i sexy. Proč milujeme brát zakázané ovoce?

Odkud se vzalo tabu v kultuře?

Témata jsou zakázány, jako obvykle, se týkají takových oblastí života, které je obtížné kontrolovat nebo vysvětlit – proč je lepší se jim úplně zakázat. Mohou se týkat všech oblastí života, ale nejčastěji se týkají otázek souvisejících s obvykle понимаемыми přesvědčení nebo sexuální sféru. Patří k těm, v nichž pohybující způsobuje náš strach nebo stud.

Při vytváření tabu se aktivně podílí kulturowi duchovní rádce – byla to běžná praxe, aby šamani nebo kněží накладывали tabu na některé věci, aby mohli vykonávat svou moc. Měli znalosti v oblasti astronomie, přírody, která umožňuje jim předvídat, do jaké míry počasí, hájí pozice moci.

Nejlepším příkladem takové praxe, je román Boleslavi Пруса "Faraon", kde kasta kněží zbavuje moci mladého vládce, přesně předvídat zatmění Slunce.

Nejtypičtější pro tabu je to, že způsobit jejich neoprávněné podrážděnost a agresivitu. Iracionální-to je také strach před porušením těchto práv. Nicméně, člověk má nejsilnější mechanismus, motivaci k akci, jak je zvídavost, poučný, takže čím víc něco tajemného, tím větší touha zažít to na vlastní kůži.

Joanna Pastýřka-Годик

Tabuizovaná témata existují v každé kultuře, v každé společnosti. Tajemné a zakázané, a zároveň nebezpečné, ale i sexy. Proč milujeme brát zakázané ovoce?

Současně můžeme zažít velmi intenzivní strach před důsledky, které nám mohou setkat za blížící se k tématu tabu, a to zejména, že, jako obvykle, spojují s ní pověry a předsudky, například, je oblíbená víra, že masturbace způsobuje slepotu, že za bouřky je třeba zapálit gromnicę a přistání руты povede k staropanieństwo.

Všechny pověry mají svůj zdroj v nedostatku spolehlivých informací a nedostatek znalostí o zakázaného objektu. Jeho velmi obtížné vymýtit, protože pověrčivý strach pevně sedí v našem podvědomí. Vždy se bojíme věcí, které neznáme. Jsme současně заинтриговали, jak a ohrožení: je to opravdu nebezpečný mix "emocionální"/psyche/w_glab_siebie/gorace_emocje.html.

Intriky v tom, že je zakázáno

Odarcie tabu z obálky mystika vede k tomu, že ztratíme něco nezdravého zájemochutnat zakázané ovoce. Současně cítíme, že něco, co nám v životě chybí: to, že mizí něco, co probouzí naši zvědavost.

Starší dostaneme, tím méně motivace, aby prolomit tabu – převažuje v nás strach před ničením tyto stupidní konvence společnosti. Naopak, říká, že je to mládí, někdy by se dopustil chyby, obdobím, kde horké hlavy tak silně, jako srdce. Je to také čas velkých "popálení" – porušení tabu je přípustné do určité míry, ale objevuje se s maximální nasazením. Nejčastěji nejvíce "rohy" jsou lidé, kteří v mládí dopouštěli stejné chyby!

Joanna Pastýřka-Годик

Tabuizovaná témata existují v každé kultuře, v každé společnosti. Tajemné a zakázané, a zároveň nebezpečné, ale i sexy. Proč milujeme brát zakázané ovoce?

V nejhorší situaci se nacházejí ženy, protože většina zákazů v souvislosti s jejich sexualitou nebo měsíční cyklus. Prakticky každá velká náboženství automaticky uznává ženství za "hřích", "promiskuita", "nieskromność". Mužům dává souhlas na hrdost svou povahou, konající, ženy až do nedávné doby ani neměli ponětí o klitorisu.

Nebo tabu potřebujeme?

Potřebujeme trochu magie a tajemství v našem životě , – dodává, jedinečnou chuť. Zda, však, to by mělo být tabu? Ne! V každé zdravé kultuře tvoří také "svatosti", to je téma, obklopeni úctou, obdivem – ne nutně, díky kterým můžeme pokrýt myslí. V mnoha kulturách úctou obklopuje ženu během těhotenství, slaví přesvědčení o posmrtném životě – tato témata nelze legraci, mají kouzlo něčeho, co není až do konce uchwytnego. Vyvolat dobrou zvědavost a smysl pro společenství.

Roli "zakázaného ovoce", pak zastaví nás od nějaké akci, bez vysvětlení příčiny, proč jsme se to nedělat. Je to dobré řešení pro primitivní společnosti, které nemají pocit potřeby prohloubit své znalosti. Jsme v éře rozumu, neměli bychom se bát žádné tabu, jen se zvědavostí prohloubit své znalosti, – bez váhání poznat zakázané ovoce... a teprve pak se rozhodnout, zda máme touhu jíst.

Joanna Pastýřka-Годик

Nejnovější články: