Tuky

Tuky, zvané jinak lipidy jsou nejvíce koncentrovaný zdroj energie. To znamená, že ve srovnání s proteiny a sacharidy s 1g tuku získáme největší množství energie, tj. 9 kcal.

Nicméně, to není zdroj, po nichž sahá naše tělo, tak jako tuk, v podstatě, отвальный v podobě náhradního materiálu. To vám umožní chránit podkoží od nadměrné ztráty tepla a usnadňuje adaptaci v prostředí nízkých teplot.

Kromě toho, tuky jsou zdrojem vitamínů v nich rozpustných a základních jedno - a polynenasycených mastných kyselin. Kromě běžných funkcí, jako je například zlepšení chuti potravin, zmírnění jejich polykání lipidy jsou nezbytné pro normální fungování kardiovaskulární systém. Tzv. dobré tuky snižují hladinu cholesterolu a tím slouží k prevenci aterosklerózy, na kterou v období klimakteryjnym jsme obzvlášť citlivé.

V souvislosti s výše uvedenými fakty, ostrý omezení tuků ve stravě ženy pro hubnutí, může vést k závažné onemocnění. Přítomnost lipidů, jak rostlinného, tak i živočišného původu ve stravě má zásadní význam, a to zejména při provádění těžké fyzické práce nebo časté sportovní aktivity. Při pokládce vlastní menu dámy, které v období menopauzy začali mít problémy s udržením váhy, musí si uvědomit, o výběru dobrých tuků (viz: články Vyvážená strava) a dobré sacharidy.

Potraviny typu rychlého občerstvení a velké množství másla, smetany, tučné maso a sýry zvyšují energetickou hodnotu potravin, porušují metabolické procesy a v kombinaci s nedostatkem cvičení pohybu rychle vést k obezitě. Tuky živočišného původu, také vliv nepříznivě na složení krve, zvyšuje se v ní obsah triglyceridů, celkového cholesterolu a LDL cholesterolu. Wysokotłuszczowa dieta ve věku kolem menopauzalnym vystavuje nás na nemoci srdce, vysoký krevní tlak, ateroskleróza, stejně jako rakoviny prsu a vaječníků. Pojďme se vzdát tak, že vědomě se těmto onemocněním, ale dnes budeme богачами našeho jídelníčku olivový olej, ryby, ořechy, korýše a przyprawmy to vše se fyzické práce.

Vyvážená strava a aktivní ženy zralou pleť by měla obsahovat nerafinované sacharidy, bohaté na vlákninu, dostatečný pro růst a hmotnosti, množství libové bílkoviny - zdroj vápníku a cca 50 g tuku, z toho 2/3 by měly obsahovat nenasycené mastné kyseliny. To vám umožní správné fungování kardiovaskulární systém a zvyšovat odolnost organismu, dodává nám energii pro práci a volný čas, pohybové, ale také zpomaluje proces zhoršování paměti a "vrátí nám" schopnost učit se.

Anna J

Nejnovější články: