Skořice – trivia

Mnoho lidí nepředstavují si, že v některých smakołykach nemusí stačit špetky skořice. Jak vypadá děj této oblíbené koření?

Přesněji řečeno, získaný ze sušeného kůry cynamonowca, rostliny z čeledi wawrzynowatych, který sdružuje asi 250 druhů. Nejlepší pověsti těší skořice finština, i když v obchodech se nejčastěji můžete setkat s čínskou variantou. Čínská skořice může přinést tělu více škody než užitku, protože je bohatý zdroj кумарина, to je látka, která může vyvolat vnitřní krvácení. Škody skořice vyvolává velké spory, je však třeba dodržovat opatření, дозируя koření.

Skořice je sinhálština a čínský

Aby ne dát věci do láhve těmto nemocným a nespravedlivé, výrobcům, stojí za to vědět, jak se odlišit dobré skořice sinhálština od vadného skořice kasja, to je čínský. Bohužel, praxe ukazuje, že často je tento horší je prodáván, jak je lepší. Proto, aby se dát do takové triky, je třeba věnovat pozornost:

  • barva zelená skořice – kasja má tmavou barvu, podbarwiany na červenou nebo рыжевато, zatímco finština má żółtobrązową, světlý, barva,
  • vzhled hole – kasja zkroucený v hladké a jednotlivé hole a finština vytváří "dwururkę", protože скручивается na obou stranách kůry,
  • chuť koření – kasja má koláč, horký a velmi příjemnou chuť, zase, finština, má chuť mírně palčivá, jemná a sladká a pikantní.

Sabina Sosnowska

Mnoho lidí nepředstavují si, že v některých smakołykach nemusí stačit špetky skořice. Jak vypadá děj této oblíbené koření?

Skořice a její příběh

Jsme to my, současníci, jsme zjistili, že toto koření. Je to naopak – skořice je jedním z nejstarších koření! První zmínky o ní se vyskytují již v prvních knihách Starého Zákona. Staří používali to pro léčebné účely. Velký význam měl to v čínské medicíně, tak jak to bylo použito jak pro boj proti nachlazení onemocnění, tak i k boji proti nadýmání, nevolnost, bolestivost, cyklus se zastaví, nebo průjem. Používán je také pro toho, chcete-li přidat sami energii a vitalitu. V současné době skořice většinou používají v vaření, medicíně a kosmetice jako součást hřejivý, stimuluje krevní oběh a odstraňuje nevolnost.

Další výhody skořice:

  • je vynikajícím zdrojem vápníku, železa, vlákniny a manganu,
  • pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu,
  • reguluje hladinu krve,
  • snižuje proliferaci nádorových buněk,
  • zlepšuje paměť,
  • bojuje se změnami jizvy,
  • je přirozené konserwantem.

Skořice je ideální koření, kterou jsme s radostí aplikujeme v kuchyni. Ale dělejte to mírně. Vždy poslouchejte své tělo.

Sabina Sosnowska

Nejnovější články: