Psychoaktivní látky

Jaké jsou příznaky závislosti na psychoaktivní látky? Kde končí ovládaná radost, a kde začíná skutečný problém?

Látka psychoaktivní to přírodní nebo chemická látka, která působí na nervový systém a na fungování rozumu člověka. Může být: alkohol, drogy, tabák, kofein, léky hypnotika a sedativa, a také těkavá rozpouštědla (lepidlo, benzín, petrolej, smalt).

V klasifikaci duševních poruch a poruch chování MKN-10 je považován za, že pro to, aby mohli diagnostikovat syndrom závislosti, musí nastat alespoň tři z šesti příznaků (popsáno níže), a musí podporovat:

  • alespoň po dobu jednoho měsíce, nebo
  • méně než za měsíc, ale opakuje po dobu 12 měsíců.

Neustálé touha po užití látky nebo pocit nutkání jeho přijetí

Jedná se o takzvaný "hlad" přijetí tohoto zvyku, který je složitý znak a současně nejvíce charakteristické pro závislost. Předpokládá se, že touha příjem психоактивного látky v závislosti je čistě osobní, ale je způsobena utrpením a strachem, které se prostě projevuje přání. Naštěstí, spolu s časem postupně to klesá, a člověk, který se snaží odpoutat se od závislosti, učí takový hlad, ovládat a vládnout nad ním.

Snížená schopnost sledovat příjem психоактивного látky

Člověk, který splňuje kritérium, nemůže začít, přestat, nebo přijmout takové množství látky, které dříve nosila. V praxi to znamená, že divize, ve kterém se projevuje problém kontrolu, například, pití alkoholu, opije do bezvědomí nebo se vlévá do tzv. "řetězec alkoholický". Zde je třeba také dodat, že v době přestávky v pití, ne-svědčí o nedostatku tohoto příznaku – člověk může pít jen zřídka, ale nekontrolovatelně.

Severní Maria Wincewicz

Jaké jsou příznaky závislosti na psychoaktivní látky? Kde končí ovládaná radost, a kde začíná skutečný problém?

Fyziologické příznaky stavu storno, které vznikají po ukončení nebo snížení množství látky, která se užívá spolu nebo recepce stejné nebo podobné pro odstranění příznaků zrušení

Je to abstinenční příznaky, obrázek nichž se mění v závislosti na pít více психоактивного látky. V případě nutkavé užívání drog kokainu se mohou objevit, například, kokainu hlad, letargie a únava, bizarní sny, zvýšená chuť k jídlu nebo problémy se spánkem (nespavost nebo nadměrná ospalost). Zase člověk, který vykazuje fyziologické příznaky zrušení tabáku mohou mít hlad této látky, zvýšená vzrušivost, podrážděnost, úzkost, slabost nebo potíže s koncentrací pozornosti.

Jako abstinenční příznaky se mohou objevit se zde také nespavost, zvýšená chuť k jídlu, kašel, stejně jako vředy v ústech. By měl také věnovat pozornost, že použití stejné nebo podobně jednající látky pro odstranění příznaků abstynencyjnych, může svědčit o syndromu závislosti.

Severní Maria Wincewicz

Jaké jsou příznaky závislosti na psychoaktivní látky? Kde končí ovládaná radost, a kde začíná skutečný problém?

Mění se tolerance na психоактивного látky

S rozvojem závislosti se mění také vstupné na tuto психоактивного látky. Nejčastěji to znamená, že člověk je spolu s orientovány do drogové závislosti je třeba vzít všechny velké dávky, získat požadovaný efekt působení tohoto nástroje. Na rozdíl od většiny týmů, drog, v případě závislosti na alkoholu tolerance je přímo úměrná stadiu závislosti. Neboť člověk závislý na alkoholu zpočátku nemá přístup dokonce i na malé dávky, pak, s tzv. "velké hlavy", tj. velmi vysoká, несоответствующим tolerance, a v pozdějších fázích závislost se projevuje takzvaná "špatná hlava", tj., například, stačí jí jedno, dvě piva, představit se do stavu opilosti. Lze říci, že se zde tolerance ona má tvar obráceného písmene "U" (malá tolerance – velká chyba – malá tolerance).

Opomíjí alternativní zábavu

V praxi se tento příznak se projevuje v tom, že celý život závislé osoby zaměřeny na získávání a užívání tohoto психоактивного látky. Dřívější zájmy, záliby přeloženy závislostí. Člověk může také přestat se také starat o své blízké, domov nebo svůj vzhled.

Severní Maria Wincewicz

Jaké jsou příznaky závislosti na psychoaktivní látky? Kde končí ovládaná radost, a kde začíná skutečný problém?

Příjem látky i přes jasné důkazy o škodlivých účincích

To je ve skutečnosti – hned po silná touha užívat látku – nejtypičtější a tragický projev závislosti. Vše závisí opakovaně ztrácí rodinu, blízké, práci a dostane se na zdraví, nicméně, i přes vědomí všech těchto účinků, není upuštění od požití látky. A zde se objevuje paradox – právě tyto vlivy často vedou k tomu, že člověk začne, například, pít, aby ještě více drogy, aby přehlušil pocit odpovědnosti, beznaděje, studu nebo zoufalství. Takže, začarovaný kruh uzavírá.

Zdroj: nalogi.wieszjak.pl

Severní Maria Wincewicz

Nejnovější články: